ramazani-serifte-yapilacak-ibadetler

Ramazan Ayında Yapılabilecek İbadetler Nelerdir?

Rabbimize şükür, 11 ayın sultanı Şehr-i Ramazan’a bir yıl daha ulaşmış bulunmaktayız. Biz Müslümanlar olarak Ramazan ayında yapılabilecek ibadetler nelerdir ya da Ramazan ayında neler yapılır gibi sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

İbadet etmek sadece Ramazan Ayı ile geçerili değildir. Müslüman kimse İman’ın ve İslam’ın şartlarını ömrü boyunca yapmalıdır. Ancak Ramazan Ayı’nı diğer aylardan farklı kılan sebepler vardır. Ramazan Ayı bereket ayıdır. Ramazan Ayı içerisinde Kadir Gecesi’ni de barındıran bin aydan daha hayırlı bir aydır. Bu ayda bir farzı yerine getirmek, diğer aylarda yapılacak yetmiş farza bedeldir.

Ramazan Ayında Yapılabilecek İbadetler Nelerdir?

1- Oruç Tutmak

Ramazan ayında yapılacak başlıca ibadet oruç tutmaktır. Oruç tutmanın fazileti çok büyüktür. Allah-u Teala, kullarına bu ayda fenalıktan uzak durmaları ve nefislerine hakim olmayı emreder. Ramazan Ayı demek sadece oruç tutmak demek değildir. Müslüman kişi oruçluyken, gündelik yaşamında işlediği küçük veya büyük bütün günahlardan uzak durmalıdır. Kavgadan, kötü szden uzak durulması gerekmektedir. Daha fazla iyilik yapmaya ve iyi düşünmeye yönelmelidir.

ramazanda-yapilacak-ibadetler

ramazanda-yapilacak-ibadetler

2- Kur’ân Okumak

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i zikretmek yapılacabilecek en büyük sevaplardan biridir. Kur’an-dan okuyacağınız her harf için sevap hanenize bin sevaba değer sevap yazılacaktır.

ramazan-ayinda-neler-yapilir

ramazan-ayinda-neler-yapilir

3- Teravih Namazı Kılmak

Ramazan ayında yapılabilecek ibadetlerden en önemlisi de normal namazlarımızın yanı sıra teravih namazı kılmaktır. Teravih namazı kılmak sünnettir. Teravih Namazı ile ilgili hadiste: “Kim Rabb’inden umarak orucunu tutar ve namazını kılarsa anasından doğduğu gün gibi günahlarından kurtulur” (Nesai) denmiştir.

4- İyilik Yapmak

Ramazan ayında yapılacak ibadetlerden biri de iyilik yapmaktır. Yapacağınız her iyiliği Allah’ın rızası için yapınız. Ramazan Ayında yapılan iyilikler diğer aylara göre daha faziletlidir.

Bunların dışında akrabalarınızı iftara davet ediniz. Her çağırdığınız kişi için oruç tutamasanız dahi sevap kazanırsınız. Sizi çağırdıkları iftarlara icabet ediniz. Aç olduğunu düşündüğünüz insanlara Ramazan ayında veya sonrasında yardımlarınızı esirgemeyiniz ve güler yüzlü olmayı unutmayınız.

Dini Resimler olarak, Rabbim bu ayda kılacağımız namazları, tutacağımız oruçları, edeceğimiz duaları, işleyeceğimiz amelleri kabul eylesin. (Amin) Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan…

Hocalara Göre Ramazan Ayında Yapılacabilecek İbadetler

Nurettin Yıldız Hoca’mıza ait Ramazan ayında yapılabilecek ibadetler videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Sadece Ramazan Ayında İbadet Etmek Riyakarlık mıdır? videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ramazanda yapılabilecek ibadetler Cübbeli Ahmet Hoca videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İlgili İçerikler

intihar etmek günah mıdır
İntihar Etmenin Günahı Nedir?

27.03.19   0 yorum

İntihar etmek, insanların günlük hayattan sıkıldıklarında veyahut depresyonda olduklarında başvurdurmayı düşündükleri bir kaçış kapısı olarak görülebilir. Peki İslam dinine göre intihhar etmek günah mıdır? Yüce Allah, insanı kusursuz yaratmıştır. Ancak dünyevi işlerimizi idare ederken hastalık…

örümcek öldürmek günah mıdır
Örümcek Öldürmek Günah Mıdır?

26.03.19   0 yorum

Dini Resimler olarak çokça merak edilen konulardan birini sizler için yazmak istedik. Örümcek öldürmek İslam dinine göre günah mıdır? Dinimize göre insanoğlunun canlı bir varlığı öldürmesi yasaktır ve günahtır. Ancak bazı durumlarda bu durum değişebilir.…

çocuklarda kuran eğitimi
Kuran Eğitimi Kaç Yaşında Başlar? Ön Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

24.01.19   0 yorum

Kuran Eğitimi Kaç Yaşta Başlar ve Ön Hazırlık Nasıl Yapılmalı Çocuklarımız bizim yaşantımızı her yönüyle örnek almaktadır. Kuran eğitimi kaç yaşta başlar diye düşünüldüğünde bu konuda çocukların bu konuda ön hazırlıklarını ne zaman ve nasıl…