Kefir Haram mıdır?

07.08.18   3   Dini Bilgiler

Din alimleri ile Diyanet Kefir içmek haram mıdır sorusu için kefir içmek haram değildir yanıtını vermiştir.

Alkol kullanmayan kulların merak etmesi üzerine 2005’te kefir üretimi yapan bir firmanın başvurusu üzerine yapılan araştırmalarda kefirin aram ya da günah olmadığını söylemişlerdir.

Din İşleri Yüksek Kurulu: Kefir Haram Değildir

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sarhoşluk verecek derecede mayalanmamış içeceklerin içilmesi caiz, sarhoşluk verecek derecede mayalanmış içeceklerin içilmesi ise haramdır. 12-14 saat ile fermantasyon süresi en kısa süreli olan tatlı kefirdeki alkol oranının on binde ikinin altında ve çok az oluştuğu şeklindeki laboratuvar sonucu uzmanlarca da teyit edilmekte, mayalanması kısa süren bu tatlı kefirdeki alkol oranının sarhoş edicilik vasfının bulunmadığı açıklanmaktadır. Bu nedenden ötürü, böyle bir kefirin içilmesinde sakınca yoktur.” denildi.

Bu açıklamaya göre kefir insanı sarhoş etmemesi ve mayalanma sonucu işlenmesi sebebiyle günah veya haram bir durum içermemektedir.

Hayrettin Karaman Kefir Yorumu

“Binlerce yıllık mazisi olan kefir isimli içecek Türkiye’de de üretilmeye ve pazarlanmaya başladı. İlgili bakanlık birimi kefiri bir “alkollü içecek” olarak değil, “destekleyici besin özellikli bir içecek” olarak tescil etti. Kefir denilen mayanın oluşumunda etil alkol de oluştuğu için bazı kimseler bunu alkollü içki zannettiler ve içilmesinin caiz olup olmadığını sormaya/araştırmaya başladılar. Bana ilk sorular geldiğinde kefirle ilgili uzman bilgilerine başvurdum, ne olduğunu anladıktan sonra şu iki kısa cevabı -soruyu soranlara- yazdım:

Kefir, sarhoş eden alkollü içkilerden değildir. Bir içeceğin -sarhoşluk vermesi sebebiyle- haram olabilmesi için, bir insanın normal olarak içebileceği azami miktarı içildiğinde insanı sarhoş etmesi gerekir. kefirde böyle bir etki yoktur ve içilir, caizdir.”

Kefir Nedir?

İnek ya da keçi sütünden elde edilen, maya mantarı ile mayalanan, hafif ekşimsi ayran tadında bir içecektir. Vücudun hastalıklardan korunması ve gelişmesi için mineral ve protein takviyesi sağlar. Bağışıklık Sistemini güçlendirir. Mikroplara karşı direnci arttırır. Zeka gelişimine katkı sağlar.

“Kefir Haram mıdır?” için 3 cevap

  1. Bilge dedi ki:

    Değil yaa niye haram olsun

  2. Uğur dedi ki:

    Tadı ayran gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir