islamiyet-ne-demek

İslamiyet Ne Demek?

16.07.18   2   Dini Bilgiler

İslamiyet ne demek?

İslamiyet

İslam Arapça ‘selem’ kelimesinden gelmektedir. Sözlük anlamı olarak da ‘boyun eğmek, itaat etmek, kötülüklerden uzak durmak, teslim olmak ve selamete ulaşmak’ anlamına gelen bir kök kelimedir. İslam, Hz Muhammed (SAV)’a, Allah tarafından gönderilmiş dinin adıdır. İslam dinine uyan kişilere ise Müslüman denilmektedir.

Genel anlamda İslam, Allah’a inanmak, onun varlığına ve birliğine inanmak ve peygamberin onun kulu ve elçisi olduğuna inanmak ve onun emirlerine uymak yani amel etmek olarak adlandırılabilir.(Kelime-i Şehadet) Bunları eksiksiz uygulayan kişiye Müslüman denmektedir. Kuran-ı Kerim’de İslam adı şöyle geçmektedir;

“Allah katında gerçek din İslam’dır.”
“Allah kimi doğru yola eriştirmeyi dilerse onun kalbini İslam’a açar.”
“… İşte bu gün sizin için dininizi kemale erdirdim. Üzerinizdeki nimetimi tamamladım, sizin için din olarak İslam’ı beğendim.”

Herhangi bir insanın İslam dinine katılmak ve Müslüman olmak için yapması gereken şey gönlen ve dil aracılığı ile Kelime-i Şahadet getirmesidir. Kelime-i Şahadet getiren kimse Allah’ın yolundan çıkmayacağını ve peygamberin buyurduklarına uyacağını tasdik eder. Buna iman etmek de denmektedir. Eğer ki imanın şartlarından biri veya birkaçını inkâr ederse o kişi dinden çıkmış olur.

İslamiyet ilahi dinlerin sonuncusudur. Arap yarımadasında birçok din bulunurken Hz. Peygamber’e Allah tarafından gönderilmiştir. İslam ilk olarak Mekke daha sonra Medine’ye yayılmıştır. İslam’ın yayılmasında Türk milletlerinin de çok büyük payı bulunmaktadır.

İslam ilk doğduğu zamanlarda Mekke’nin yaygın dini putperestlik idi. Kâbe’nin içi putlar ile doluydu. Arap yarımadasındaki insanlar Allah’tan başka bir çok Tanrı yaratmış ve onlara inanmaktaydılar. Müşrikler çok fazla baskı yaptığı için ilk Müslümanlar ibadetlerini gizli yapmak zorunda kalmışlardır. Hz Muhammed (SAV)’a din gönderildikten sonraki 3 yılda, Hz. Ömer’in de katılmasıyla beraber Müslüman sayısı kırktı. Hz. Ömer’in de Müslüman olmasından sonra Müslümanlar özgüven kazanmış ve ibadetlerini saklamadan gerçekleştirmişlerdir.

İslam evrensel bir dindir. Yeryüzüne gönderildiğinden beri tek bir noktası bile değişmeyen Kuran-ı Kerim bütün dünyadaki insanlara hitap etmektedir. “Habibim seni müjdeci, haberci ve bütün insanların Peygamber’i olmaktan başka bir sıfatla göndermedik. Fakat insanların çoğu bilmezler”. (009)

İslam güzel ahlâktır. İnsanlığa fenalıktan uzak durmasını ve hayra yönelmesini buyurur. İslam’ın ilk emri Oku’dur. İslam fertlerin düzelmesini de esas alır bu sayede fertlerin bulunduğu toplumlar da düzelecektir.

“İslamiyet Ne Demek?” için 2 cevap

  1. Oğuz dedi ki:

    Ne demek ne demek?

  2. Kemal dedi ki:

    İslam tek büyük dindir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir