islami bankacılık nedir

İslami Bankacılık Nedir?

26.07.18   2   Dini Bilgiler

İslami Bankacılık Nedir?

İslami bankacılık, önceki dönemlerde bundan 40 yıl öncesinde petrolde olan aşırı yükselme sonucunda, sermaye artışlarının Bahreyn, Suudi Arabistan, Irak, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman ve İran ülkelerinde meydana gelmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Sermayenin bir amaç uğruna değerlendirilmek istenmesi, ancak bu durum için ise faiz kullanılmak istenmemesi İslami Bankacılık’ı ortaya çıkarmıştır. İslami Bankacılık ile beraber faiz konusunda hassas olan insanların kullanmaya başlaması amaçlanmıştır.

İslami Bankacılık, paradan para kazanma sistemine tamamen karşıt olarak kurulmuştur. İslami Bankacılık hizmeti verilen bankalarda para bankaya yatırılır ve bu işlem sonucunda kişi kârlı da çıkabilir zarar da görebilir. Ekonominin zararına da kârına da ortak olunduğu için İslami Bankacılık faizden ayrılır.

İslami Bankacılık Nasıl Çalışır?

Ülkemizde henüz gelişmemiş olan İslami Bankacılık, ilerleyen dönemlerde ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başlanacaktır. Bu yüzden İslami Bankacılığın nasıl çalıştığını öğrenmekte fayda var.

İslami Bankacılık’ta sistem oranlar üstünden işlemekte. Elde edilen kârın %80’e varan kısmı hesap açanlarla beraber parasını değerlendirmek için sisteme giren müşteriler arasında dağıtılıyor. Geri kalan %20’lik kısım ise bu hizmeti veren bankaya kalmaktadır.

“İslami Bankacılık Nedir?” için 2 cevap

  1. Kemal dedi ki:

    Bana yine de haram gibi geliyor ama neyse

  2. Tamer dedi ki:

    İslamin bankada ne işi var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir