intihar etmek günah mıdır

İntihar Etmenin Günahı Nedir?

27.03.19   0   Dini Bilgiler

İntihar etmek, insanların günlük hayattan sıkıldıklarında veyahut depresyonda olduklarında başvurdurmayı düşündükleri bir kaçış kapısı olarak görülebilir. Peki İslam dinine göre intihhar etmek günah mıdır?

Yüce Allah, insanı kusursuz yaratmıştır. Ancak dünyevi işlerimizi idare ederken hastalık veya büyük acılardan kurtulmak için intihar etmeyi düşünmek, Allah katında küfre eşdeğerdir. İntihar imanı düşük olan insanların başvurduğu bir yoldur. Bir Müslüman intihar etmek yerine içinde bulunduğu hal veya durumu nasıl çözebileceğini düşünmelidir. İntihar etmek dinimizdeki en büyük günahlardan biridir. Şifayı ve hayrı Allah’tan dileyiniz.

İntihar Etmenin Günahı Nedir?

İntihar eden bir insan Allah’a şirk koşmuştur. Tam tersine kabir azabı dünyevi dertlerden bin kat daha fazla insana acı vermektedir. Kişi eğerki kendini asmışsa kabir azabında sürekli aynı acıyı yaşayacaktır. İntihar edip acılardan kurtulmak diye bir şey yoktur. ‘Bir şeyle canına kıyanai Cehennemde onunla azad edilir’ denmiştir.

İntihar Eden Kimse Eceli ile mi Ölür

Kendini öldüren ve öldürülen kişi de eceliyle ölmektedir. Ecelin kesilmesi diye bir şey yoktur.

Ötenazi Caiz midir?

Doğru kelime ötanazidir. Bir insanın kendi isteğiyle kendini öldürme hakkına sahip olması demektir. Ötenazi de keyfi olarak kendinizi öldürüp intihar ettiğiniz için çok büyük günahtır. Unutulmamalıdır ki kişi, ötenazi ile acı çekmeyeceğini düşünse de cehennem gazabı ona daha büyük acılar çekmesine sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir