en büyük sevaplar

En Büyük Sevaplar Nelerdir?

İslam dini, ona inanları sevapları ya da günahlarına göre ödüllendirir ya da cezalandırır. Bu İslam dininin adaletindendir. Peki İslam dinindeki en büyük sevaplar nelerdir?

Sevap, bir kişinin yaptığı güzel bir davranış sebebiyle veya dini kâildelerini yerine getirmesi sebebiyle, Allah tarafından ödüllendirilmesi demektir. Biz kullar olarak her zaman sevap kazanmak için iyi işler yapmaya özen göstermeliyiz.
Peki sevap kazanmanın yolları nelerdir?

1-) Daima temiz olmak


Temizlik imanın şartlarındandır. Bir Müslüman hiçbir zaman kirli kıyafetlerle gezmemelidir. Kirli saçlar, uzun tırnaklar ile dolaşmamalıdır.

2-) Kur’an ı Okumak


Bir Müslüman, kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’i okuyup, anlamalıdır. Buyurduklarını yerine getirerek Allah’a olan inancını göstermelidir.

3-) Namaz Kılmak


İslam dininin en önemli sevaplarından ve zorunluluklarından biri de namazdır. Namaz, Allah’a karşı olan bağlılığımızın nişanesidir. İslam dini için olmazsa olmaz tek şart Namaz’dır.

4-) Zekât Vermek


Zekât vermek İslam’ın şartlarından biridir. Sevap kazanmak isteyen bir Müslüman İslam’ın şartlarına uymalıdır.

5-) Hacc’a Gitmek


Her Müslüman ömründe bir kere Hac ziyaretini yapmalıdır.

6-) Oruç tutmak


Bünyenizin el verdiği kadarıyla yılda en azından 1 ayını oruç tutarak geçirmelisiniz.

7-) Sadaka Vermek


Sadaka, belayı defeder. Her Müslüman’ın arada bir de olsa zorda kalmış bi kardeşine sadaka vermesi gerekmektedir. Sadaka zorunlu değildir, ancak güzel ahlâktır.

8- ) Başkalarına yardımda bulunmak


Başkalarına yardımda bulunmak İslam dini için hoş görülen ve iyi bir amel olarak sevap defterinize yazılacak bir davranıştır. Zorda kalmış bir arkadaşınıza yardım etmek, annenize ev işlerinde yardım etmek, arkadaşlarınıza derslerinde yardımda bulunmak veya hiç tanımadığınız insanlara yardım etmek sevap kazanmanın en önemli yollarındandır.

9-) Gülmek


Tebessüm etmek Efendimiz (SAV)’ın sünnetlerindendir. Müslümanlar olarak her zaman güler yüzlü olmalıyız ve diğer mümin kardeşlerimizde olan kardeşlik bağlarımızı sıklaştırmalıyız.

10-) Anne ve Babanın Hayır Duasını Almak


Kur’an da da geçen kaidelerden biridir. Bir Müslüman, hayatta olan anne ve babasına bir of bile dememelidir.

11-) Küs Olanları Barıştırmak


Birbirine dargın olan insanların arasını yapmak da güzel ahlaktandır.

12-) Doğru söz söylemek


Müslüman bir insan, dilini yalandan sakınmalıdır. Başka bir kardeşini aldatmak kötü bir davranıştır ve günahtır.

“En Büyük Sevaplar Nelerdir?” için bir cevap

  1. Mertan dedi ki:

    Allah büyüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İlgili İçerikler

çocuklarda kuran eğitimi
Kuran Eğitimi Kaç Yaşında Başlar? Ön Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

24.01.19   0 yorum

Kuran Eğitimi Kaç Yaşta Başlar ve Ön Hazırlık Nasıl Yapılmalı Çocuklarımız bizim yaşantımızı her yönüyle örnek almaktadır. Kuran eğitimi kaç yaşta başlar diye düşünüldüğünde bu konuda çocukların bu konuda ön hazırlıklarını ne zaman ve nasıl…

dini-nikah-nedir
Dini Nikah Nedir? Nasıl Kıyılmalıdır?

23.01.19   0 yorum

Günümüzde halk arasında imam nikahı olarak tanımlanan nikah biçiminin asıl adı dini nikah ya da İslami nikah sözcüleridir. Bu noktada dini nikah nedir sorusunun yanıtı akıllara takılmaktadır. İşte dini nikah ya da İslami nikah nedir…

abdest-almanin-farzlari
Abdestin Farzları Nelerdir?

17.01.19   0 yorum

İnsanın hayatının her anında temizliğine dikkat etmelidir. İbadet yapacağı zaman ise temizliği konusunda çok daha hassas davranmalıdır. İbadet öncesi abdest almak bu temizliğin yapılması anlamına gelmektedir. Abdest alırken uzuvların belli kısımlarının yıkanması gerekmektedir. Bunun için…