dini-nikah-nedir

Dini Nikah Nedir? Nasıl Kıyılmalıdır?

23.01.19   0   Dini Bilgiler

Günümüzde halk arasında imam nikahı olarak tanımlanan nikah biçiminin asıl adı dini nikah ya da İslami nikah sözcüleridir. Bu noktada dini nikah nedir sorusunun yanıtı akıllara takılmaktadır. İşte dini nikah ya da İslami nikah nedir sorusunun ayrıntılı yanıtları:

İslam dininde nikah törenin şahitler huzurunda yapılması şart olmaktadır. Bu bakımdan dini nikah resmi nikah şekline benzemektedir. Dini nikahı kıyacak olan kişinin İslam dinine dair bilgilere sahip olması gerekmektedir. Esasında bu nikahın daha çok imamlar tarafından kıyılıyor olmasından dolayı bu nikaha imam nikahı da denilmektedir. Burada göz önünde bulundurulması gerekli olan önemli bir husus bulunmaktadır. Dini nikahın geçerli olması için bu nikahı illa imamların kıymasına gerek yoktur. Dini bilgisi yüksek olan iyi bir Müslüman da dini nikahı rahatlıkla kıyabilmektedir.

Dini nikah şahitliği nedir?

Evlenecek olan Müslüman kadın ve erkekler için dini nikah nedir sorusu kapsamında yanıtı merak edilen bir diğer sorusu ise dini nikah şahitliğinin ne olduğudur. Zira dini nikahın kıyılması için nikah şahitleri olmazsa olmaz unsurlar arasında yer almaktadır. Evlenecek olan erkek ve kadın dini nikah sırasında 2 kişi şahitliğinde nikah kıymak hususunda yeterli bilgisi olan kişi karşısında bulunmak gerekmektedir. Burada şahitlerin ikisinin de kadın olmasının caiz olmadığını belirtmek gerekmektedir.

Şahitlerin ikisi de erkek olabildiği gibi birisi kadın diğeri erkek de olabilir. Yani dini nikahın kıyılması için en az 1 erkeğin şahitliğinin bulunması gerekmektedir. Burada şahitlik edecek olan kadın ile nikahı kıyılacak olan gelinin başını örtmesi zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dini nikah nasıl kıyılır?

Evlenecek olan çiftlerin dini nikahının kıyılması konusu çiftler için önemli olmaktadır. Bu kapsamda dini nikah nedir sorusundan ziyade dini nikah nasıl kıyılır? Sorusu akıllara gelmektedir. Elbette ki dini nikahın kıyılmasında bazı hususların oluşması şarttır. Mesela, nikahın kıyılacağı sırada şahitlerin ve evlenecek olan çiftin; dini nikahı kıyacak olan kişinin tam karşısında yani cepheden görünecek şekilde oturmaları gerekmektedir. Bu aşamadan sonra dini nikahı kıyacak olan kişinin; duayla nikah kıyılmasına başlaması gerekmektedir. Dua sonrasında gelin ile damada evliliğin kabul edip etmediklerinin sorulması olmazsa olmaz unsurlar arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir