abdest-almanin-farzlari

Abdestin Farzları Nelerdir?

İnsanın hayatının her anında temizliğine dikkat etmelidir. İbadet yapacağı zaman ise temizliği konusunda çok daha hassas davranmalıdır. İbadet öncesi abdest almak bu temizliğin yapılması anlamına gelmektedir. Abdest alırken uzuvların belli kısımlarının yıkanması gerekmektedir. Bunun için abdestin farzları nelerdir konusunun bilinmesi uygun olacaktır. Abdestin farzlarının yerine getirilmesi yapılacak ibadetler için ön hazırlıktır. Örneğin abdestsiz namaz kılınmaz.

Abdestin Farzları Sırasıyla Nelerdir

İbadet yapılmadan önce beden temizliğinin yapılması ve abdest alınması gerekmektedir.  Abdestin farzları nelerdir sorusuna sırayla verilecek cevaplar şunlardır:

  • Yüzü Yıkamak: Yüzün bir kez yıkanması farzdır. Yüzde sınır ise saçların bittiği yerden çene altına, kulaklara kadar olan kısımdır.  Yüz yıkanırken gözler ne tam kapatılır ne de tam açılır. Gözlerin içine suyun girmesi gerekmez. Sakal, bıyık, kaş altına suyun girmesi şarttır.
  • Kolları Yıkamak: Kollarda parmak uçlarından dirsekler de dahil olmak üzere bir defa yıkamak farzdır. Bu işlem yapılırken toplu iğne ucu kadar bir nokta kuru kalırsa abdest kabul olmaz. Parmakta olan yüzüğün altına su geçirilecek şekilde oynatılması gerekmektedir. Tırnaklar uzamışsa uzayan kısımların yıkanması gerekir. Herhangi boya, hamur, çamur gibi kalıntıların altına su geçmeyeceği için temizlenerek abdest alınması gerekir yoksa abdest olmaz.
  • Başı Meshetmek: bir şeyin üzerinden el geçirmek olarak bilinen mesh kelimesi ibadet terimi olarak suyun bir organa ulaşması demektir. Başın dörtte birinin mesh edilmesi farzdır. Mesh ederken üç veya daha fazla parmak kullanılmalıdır. İki parmakla yapılan mesh uygun değildir. Kadınla başörtülerinin üzerine erkekler de sarık veya takkelerinin üzerine mesh edemezler.
  • Ayakları Yıkamak: Çıplak ve sağlıklı olan bir ayağın topuklarıyla birlikte yıkanması farzdır. Mest giyilmiş olan veya yaralı olan ayağın yıkanması şart değildir sadece meshetmek yeterli olmaktadır. Ayakta yarık varsa ve bu yarığa suyun girmesi zarar veriyorsa suyun iyice girmesine gerek yoktur. Ayaktaki yarık sudan zara görmüyorsa bu durumda yarığın yıkanması gerekmektedir.

Abdestin farzları nelerdir konusu öğrenildikten sonra ibadet yapmak üzere beden ve iç temizlik yapılır ve Allah’ın huzuruna temiz bir şekilde çıkılır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İlgili İçerikler

ramazani-serifte-yapilacak-ibadetler
Ramazan Ayında Yapılabilecek İbadetler Nelerdir?

29.04.19   0 yorum

Rabbimize şükür, 11 ayın sultanı Şehr-i Ramazan’a bir yıl daha ulaşmış bulunmaktayız. Biz Müslümanlar olarak Ramazan ayında yapılabilecek ibadetler nelerdir ya da Ramazan ayında neler yapılır gibi sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. İbadet etmek…

intihar etmek günah mıdır
İntihar Etmenin Günahı Nedir?

27.03.19   0 yorum

İntihar etmek, insanların günlük hayattan sıkıldıklarında veyahut depresyonda olduklarında başvurdurmayı düşündükleri bir kaçış kapısı olarak görülebilir. Peki İslam dinine göre intihhar etmek günah mıdır? Yüce Allah, insanı kusursuz yaratmıştır. Ancak dünyevi işlerimizi idare ederken hastalık…

örümcek öldürmek günah mıdır
Örümcek Öldürmek Günah Mıdır?

26.03.19   0 yorum

Dini Resimler olarak çokça merak edilen konulardan birini sizler için yazmak istedik. Örümcek öldürmek İslam dinine göre günah mıdır? Dinimize göre insanoğlunun canlı bir varlığı öldürmesi yasaktır ve günahtır. Ancak bazı durumlarda bu durum değişebilir.…